Wizyta w Auschwitz-Birkenau



„Kto nie pamięta historii skazany jest na jej ponowne przeżycie"
George Santayana

W dniu 12.11.2013r. uczniowie klas: II A i II C wraz z opiekunami: panią Alicją Lachowską, panem Jerzym Michniewiczem i panią Małgorzatą Kwiatkowską w ramach realizacji edukacji patriotycznej oraz zadań Programu Wychowawczego Szkoły wzięli udział w lekcji muzealnej oraz zwiedzili Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz -Birkenau.

Tereny byłego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odwiedzają setki tysięcy ludzi z całego świata. Wśród nich są byli więźniowie, rodziny ofiar, młodzież i dorośli próbujący znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy zobaczyć miejsce masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Im bardziej oddalamy się w czasie od wydarzeń II wojny światowej, tym większe znaczenie mają działania edukacyjne w miejscach pamięci. Są one szczególnie ważne dla najmłodszych pokoleń, których wiedza i wrażliwość dopiero się kształtują.

Nasz wyjazd poprzedzony został lekcjami języka polskiego i wychowawczymi poświęconymi holokaustowi i Obozowi Koncentracyjnemu Auschwitz -Birkenau. Uczniowie zostali przygotowani teoretycznie i psychicznie do wyjazdu poprzez m.in.prelekcje i filmy edukacyjne.
Zwiedzanie największego cmentarza świata rozpoczęło się przejściem przez obozową bramę z szyderczym napisem „Arbeit macht frei". Następnie wraz z przewodnikami zwiedziliśmy poszczególne wystawy w obozowych blokach. Największe wrażenie zrobiły na nas rzeczy pozostawione przez ludzi, którzy byli zupełnie nieświadomi tego, iż udają się na miejsce kaźni: walizki, naczynia, ubrania, buty, okulary to tylko niektóre elementy wystawy. Za każdą z tych rzeczy stała konkretna osoba z imieniem i nazwiskiem, która w obozie stawała się tylko numerem.


Pod ścianą śmierci uczniowie złożyli kwiaty, zapalili znicze i w milczeniu oddali hołd pomordowanym. Kolejnym etapem wyjazdu było zwiedzanie największej części obozu Auschwitz w Brzezince -Birkenau. Idąc wzdłuż rampy kolejowej uczniowie mogli zobaczyć warunki w jakich żyli więźniowie.
Celem naszego wyjazdu było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce, kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, uświadomienie uczniom wymiaru ludzkiego okrucieństwa, a z drugiej strony budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na rasę i wyznanie oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.